Zużycie energii cieplnej przez suszarnie

Procesy suszenia zużywają w przemyśle od 10% do 20% energii i stanowią od kilku do kilkudziesięciu procent kosztów produkcji. Producenci suszarni koncentrują się przede wszystkim na usprawnianiu technologii suszenia, nie osiągając przełomu w redukcji zużycia energii.

W Drying Process opracowaliśmy innowacyjny system grzewczo-suszący oparty na działaniu pomp ciepła i rozwiązaniach z zakresu termodynamiki. Są to rozwiązania, które dostarczają i odzyskują energię z procesów suszenia.

Nasze rozwiązania pomp ciepła dedykowane są dla bardzo różnych branż oraz konstrukcji suszarni. Obsługujemy także cały zakres mocy: od kilku kW do kilkudziesięciu MW mocy cieplnej.

Branże

2
Owoce, warzywa, przyprawy
1
Produkcja spożywcza
3
Przemysł chemiczny
4
Biotechnologia, farmacja, kosmetyki
5
Uprawy - rolnictwo

Procesy suszenia i rodzaje suszarni

Schemat1-www

Nasze rozwiązania mogą być implementowane zarówno w instalacjach suszących nowo-projektowanych jak i istniejących. Niższe temperatury suszenia bardziej sprzyjają zastosowaniu HP4D. Dla bardzo wysokich temperatur suszenia istnieje możliwość zastosowania układu hybrydowego (pompa ciepła + dogrzewanie konwencjonalne).

Gabaryty suszarni, natężenie przepływu powietrza, czy moc instalacji nie ograniczają stosowania HP4D. Dostosowujemy nasze rozwiązanie do: wymagań konkretnych branż, konstrukcji suszarni, przebiegu procesu suszenia oraz automatyki sterującej.

Nasze rozwiązania można stosować w bardzo różnych suszarniach i ich kombinacjach, m.in. takich jak:

  • Komorowe
  • Taśmowe
  • Fluidyzacyjne poziome
  • Fluidyzacyjne pionowe
  • Rotacyjno-bębnowe
  • Na zboża

Budowa suszarni

schemat3-www

Zastosowanie naszych rozwiązań i uzyskanie najlepszych efektów energetycznych wymaga określonych zmian w układzie suszenia, m.in. zamknięcia obiegu powietrza, dobrego zaizolowania instalacji suszenia, wykorzystania wymienników ciepła suszarni bądź ich wymiany na nowe. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie dodatkowych filtrów, dmuchaw oraz systemów utrzymujących czystość.

Temperatura i wilgotność

Zakres temperatur powietrza suszącego: od 5 do 90ºC (dla układów hybrydowych możliwe uzyskanie wyższych temperatur)
Zakres wilgotności powietrza suszącego: bez ograniczeń

Automatyka i programy suszenia

Implementacja naszych technologii może, ale nie musi, wiązać się ze zmianą oprogramowania suszarni. Istnieje możliwość integracji programu pompy ciepła ze sterownikiem suszarni. Jeżeli implementacja obejmuje większy zakres zmian, to oprogramowanie możemy wykonać we własnym zakresie.